Karmienie piersią a okres – dlaczego może być nieregularny?

przez Daria Gajewska
karmienie piersia a okres

Ciąża i późniejszy okres połogu niosą za sobą rewolucyjne i burzliwe zmiany, które zachodzą wówczas w kobiecym organizmie. Panie z pewnością samodzielnie odczuwają, że nie czują się w tym momencie dokładnie tak, jak dawniej. Wynika to przede wszystkim z utraty równowagi hormonalnej, a także ze sposobu, w jaki organizm stara się zaadoptować do całkiem nowej sytuacji. W okresie karmienia piersią panie spodziewają się powrotu miesiączkowania, jednak warto mieć na uwadze, że nie zawsze może on przebiegać dokładnie w ten sposób, w jaki kobiety by chciały. Wobec tego karmienie piersią a okres – dlaczego może być nieregularny lub się nie pojawić?

Karmienie piersią a okres – co młode mamy powinny wiedzieć?

Młode mamy, tuż po urodzeniu dziecka oczekują, że zostanie przywrócone naturalne i całkowicie normalne funkcjonowanie ich organizmu. Nic więc dziwnego, że już w okresie karmienia piersią spodziewają się powrotu regularnych miesiączek. Jednak karmienie piersią a okres wcale nie jest takie oczywiste. Zmiany, które warunkują pojawienie się lub też nie regularnej miesiączki rozpoczynają się tak naprawdę już w momencie, kiedy w brzuchu kobiety rozwija się nowe życie. Wówczas naturalny cykl miesiączkowych zostaje zaburzony, a organizm skupia się przede wszystkim na przygotowaniu do porodu. Co więcej, nie ma także określonego momentu, w którym miesiączka w okresie karmienia piersią faktycznie powinna się pojawić. Może być to już 6 lub 8 tydzień po porodzie, ale zdarza się i tak, że miesiączka pojawia się dopiero po zakończeniu okresu karmienia piersią, czyli około 14 miesiąca po porodzie. Młode mamy powinny jednak wiedzieć, że karmienie piersią a okres i to w jakim momencie się on pojawi nie ma negatywnego wpływu na ich zdrowie. W razie jednak większych wątpliwości, czy także problemów warto przebywać pod stałą opieką ginekologa.

Dlaczego okres podczas karmienia piersią nie jest regularny?

Karmienie piersią a okres to niezwykle złożona zależność. Niemniej jednak im lepiej panie ją zrozumieją, tym więcej stresu i niepokoju będą one mogły sobie zaoszczędzić. Zdarza się, że kobiety na forach wypowiadają się, iż miesiączka pojawiła sie już w 5 tygodniu po porodzie i po rozpoczęciu karmienia piersią. Jest to oczywiście realne, jednak tylko i wyłącznie w momencie, kiedy panie karmią malucha mlekiem modyfikowanym lub łączą je z karmieniem piersią. U pań, które decydują się na podawanie maluchowi własnego pokarmu, taka miesiączka pojawi się znacznie później. Dziecko ssie pierś matki, a tym samym w kobiecym organizmie wzrasta poziom hormonu jakim jest prolaktyna. To właśnie ten hormon odpowiedzialny jest za hamowanie owulacji, a jednocześnie wysokie jego stężenie doprowadza do tego, że miesiączka się nie pojawia lub pojawia się w sposób nieregularny. Warto jednak pamiętać, że nie ma reguły co do tego, kiedy pojawia się pierwsza menstruacja w okresie karmienia piersią. Może zdarzyć się tak, że nawet po pojawieniu się pierwszej miesiączki, nie wystąpi ona w następnym miesiącu i jest to całkiem naturalny proces zachodzący w kobiecym organizmie.

Karmienie piersią a okres – jak przyspieszyć powrót do regularnego miesiączkowania?

Brak regularnej miesiączki w okresie karmienia piersią może wywołać u młodych mam wiele, niepotrzebnego stresu. Niemniej jednak karmienie piersią a okres i jego występowanie oraz regularność, można w pewien sposób przyspieszyć. Wiąże się to jednak z koniecznością zmniejszenia częstotliwości karmienia dziecka i zmianą jego diety np. na mleko modyfikowane. Doprowadzi to do tego, że w kobiecym organizmie znacznie spadnie poziom prolaktyny, a także powoli zostanie przywrócona. W efekcie panie będą mogły spodziewać się w tego, że miesiączka może pojawić się nawet w przeciągu 5 tygodni od porodu, choć również nie jest to regułą. Panie powinny pamiętać o tym, że ich organizmy mają indywidualne predyspozycje i potrzebują czasu do tego, by móc zaadoptować się do nowej sytuacji. Dla pewności, warto jednak utrzymywać stały kontakt z ginekologiem i zgłaszać mu wszelakie wątpliwości.

5/5 - (17 votes)

Może Ci się spodobać