Kolagen w ciąży – czy faktycznie warto go suplementować?

przez Daria Gajewska
kolagen w ciąży

Kolagen, czyli popularne białko młodości, cieszy się coraz to większą popularnością. Na jego suplementację decydują się już osoby w wieku 24 – 25 lat. Okazuje się, że choć kolagen jest produkowany naturalnie przez nasz organizm, to jednak wraz z procesami starzenia się organizmu, jego zasoby stają się coraz mniejsze. W efekcie na skórze pojawiają się pierwsze zmarszczki, a ona sama traci jędrny i zdrowy wygląd. Jednak kolagenem interesują się coraz częściej także i panie w ciąży. Wobec tego, czy jego suplementacja będzie bezpieczna i będzie miała korzystny wpływ na zdrowie przyszłej mamy i jej maleństwa?

Kolagen dla ciężarnych – czy będzie to bezpieczne?

Panie w ciąży doskonale wiedzą, że muszą o siebie odpowiednio zadbać. Zwykle zwracają uwagę na świetnie zbilansowaną dietę, a także na suplementację odpowiednich witamin oraz minerałów. Jednak kolagen w dalszym ciągu budzi u przyszłych mam wiele wątpliwości. Panie zastanawiają się, czy będzie on bezpieczny dla maleństwa, które rozwija się w ich brzuchu. Okazuje się jednak, że kolagen jest wręcz wskazany do spożywania przez kobiety w ciąży. Co więcej, przyszłe mamy powinny być świadome tego, jakie korzyści wynikają z tego typu suplementacji. Do największych z nich można zaliczyć:

  • wzmocnienie włosów i paznokci – panie w okresie ciąży często borykają się z nadmiernym wypadaniem włosów oraz łamliwością paznokci. Regularna suplementacja kolagenu pomoże jednak temu zapobiec.
  • zmniejszenie ryzyka pojawienia się rozstępów – ciąża od zawsze związana jest z drastycznym przybraniem na wadze. Oznacza to, że skóra na brzuchu się rozciąga, a następnie pojawiają się rozstępy. Suplementacja kolagenu znacznie wzmocni tkanki skóry, a co za tym idzie, panie po porodzie będą mogły cieszyć się gładką skórą bez większych niedoskonałości.
  • redukcja dolegliwości bólowych w obrębie mięśni oraz stawów – ciąża jest dla kobiecego organizmu ogromnym wysiłkiem. Wraz z nim pojawiają się również dolegliwości bólowe stawów, a nawet i zmiany szkieletowe. Kolagen również pomoże im zapobiegać.

Warto również zauważyć, że organizm przyszłej mamy praktycznie przez cały czas dzieli się składnikami odżywczymi z rozwijającym się maluszkiem. W tym wypadku kolagen również zostaje odpowiednio podzielony. Jednak to dziecko ma „pierwszeństwo” do skorzystania z zasobów matki, przy czym pozostają jej jedynie „resztki”. Jest to kolejny powód dla którego panie w okresie ciąży powinny zdecydować się na suplementacje kolagenu. Będzie miał on wyjątkowo korzystny wpływ nie tylko na ich samopoczucie, zdrowie oraz wygląd zewnętrzny, ale także wspomoże prawidłowy rozwój płodu.

Kolagen w ciąży – jakie produkty warto wybierać?

Obecnie dostęp do suplementów oraz kosmetyków, które zawierają w swoim składzie kolagen jest wyjątkowo szeroki. Przyszłe mamy mogą zdecydować się zarówno na stosowanie tabletek, ale także szotów z kolagenem, kremów i żeli. Choć każda forma produktu jest jak najbardziej wskazana, to jednak najważniejszą kwestią pozostaje jego skład. Okazuje się, że tylko i wyłącznie kolagen izolowany ze skór ryb morskich będzie cechował się najbardziej efektywnym działaniem. Takie produkty dostępne są np. na stronie kolagen.pl, gdzie przyszłe mamy mogą również mogą wybrać dla siebie przeróżne formy preparatu. Jednocześnie, warto podkreślić, że kolagen rybi – swoją budową – jest najbardziej zbliżony do białka, które jest naturalnie produkowane przez nasz organizm. Co więcej, jest on bardzo łatwo wchłaniany z przewodu pokarmowego i dostaje się szybko do krwioobiegu. Dzięki temu może on działać sprawnie i efektywnie. Przyszłe mamy, podczas wyboru preparatu z kolagenem powinny również unikać jego hydrolizatu. Dlaczego? Otóż hydrolizat kolagenu to nic innego jak pocięte i zmielone włókna tego białka, które nie zachowują już swojej aktywności biologicznej. W efekcie są one jedynie wydalane przez organizm, a nie zostają przez niego wchłonięte. Dzięki odpowiednio wybranym suplementom lub kosmetykom, przyszłe mamy zadbają o siebie i swoje maleństwo podczas całego okresu ciąży.

4.9/5 - (17 votes)

Może Ci się spodobać