Jak leczyć przeziębienie w ciąży? – poradnik dla przyszłych mam

przez Daria Gajewska
przeziębienie w ciąży

Nie da się ukryć, że w okresie ciąży organizm kobiety przechodzi przez wiele zmian. Z pewnością przyszłe mamy borykają się z uporczywymi nudnościami, wahaniami nastroju, a także ze stanami obniżonej odporność. Jasno więc można stwierdzić, że przeziębienie i infekcje wirusowe mogą się w tym okresie zdarzać wyjątkowo często. Przyszłe mamy z pewnością wiedzą, że w ciąży trzeba zrezygnować ze stosowania większości farmaceutyków. Wobec tego, jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Czy przeziębienie w ciąży może zaszkodzić dziecku?

Przeziębienie w ciąży – jak leczyć? To pytanie zadaje sobie z pewnością każda, przyszła mama, która zmaga się z gorączką i uporczywym katarem. Niemniej jednak w tym momencie pojawia się także szereg wątpliwości odnośnie tego, że infekcja wirusowa jest w stanie w negatywny sposób wpłynąć na rozwój płodu? Otóż okazuje się, że drobne i łagodne przeziębienia nie będzie miało wpływu na rozwijającego się w łonie matki malucha. Niemniej jednak panie w ciąży nie powinny bagatelizować objawów takich jak:

  • ogólne rozbicie i osłabienie organizmu;
  • utrzymujący się stan podgorączkowy lub gorączka;
  • kater i kaszel;
  • ból gardła, głowy lub mięśni.

Z pozoru proste przeziębienie może przerodzić się w poważniejszą chorobę, a nawet nieść za sobą szereg powikłań, które już mogą być poważnym zagrożeniem zarówno dla mamy jak i dla jej dziecka.

Przeziębienie w ciąży – jak leczyć je domowymi sposobami?

Nie da się ukryć, że panie w ciąży powinny jak przysłowiowego ognia unikać nadmiaru leków. Wobec tego, jeśli przyszłe mamy zastanawiają się jak leczyć przeziębienie w ciąży?, wówczas z odpowiedzią przychodzą im tradycyjne, domowe sposoby. Kobiety, które już wkrótce będą mogły wziąć na ręce swojego malucha, powinny skupić się głównie na łagodzeniu objawów przeziębienia. Sprawdzą się więc tradycyjne mikstury jak np. mleko z miodem i czosnkiem, które zadziałają jak naturalne antybiotyki i będą wspierać system immunologiczny. Dodatkowo przyszłe mamy w okresie przeziębienia powinny skupi się na wypoczynku, a także regularnym uzupełnianiu płynów. Z pewnością nie zaszkodzi im ciepła herbata z cytryną, która nie tylko rozgrzeje, ale skutecznie obniży wysoką temperaturę ciała.

Jak leczyć przeziębienie w ciąży? Z tych leków mogą korzystać przyszłe mamy!

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że sam fakt tego jak można leczyć przeziębienie domowymi sposobami, związany jest z jego łagodną postacią. Niekiedy jednak może zdarzyć się tak, że gorączka zacznie nieco bardziej doskwierać, a przyszła mama nie będzie mogła poradzić sobie z dolegliwościami bólowymi. W takim wypadku warto pamiętać, że to paracetamol jest lekiem, który powszechnie uznaje się za bezpieczny dla kobiet w ciąży – warto jednak przyjmować go w granicach rozsądku. Przeziębienie w ciąży – jak leczyć i jakie leki przyjmować? Otóż najlepszym wyjściem będzie udanie się do lekarza specjalisty, który dopasuje odpowiednią terapię infekcji wirusowej do indywidualnych predyspozycji przyszłej mamy. W ten sposób panie będą mogły wyleczyć przeziębienie skutecznie i nie narażać swojego maleństwa.

4.9/5 - (13 votes)

Może Ci się spodobać