Czosnek w ciąży – czy jest bezpieczny?

przez Daria Gajewska
czosnek w ciąży

Kobiety w ciąży doskonale wiedzą, że muszą zadbać już nie tylko o siebie, ale także o malucha, który już w krótce przyjdzie na świat. Organizm przyszłej mamy przechodzi jednak przez wyjątkowo rewolucyjne zmiany, które panie z pewnością szybko odczuwają. Nie chodzi jedynie o to, że dokuczają im poranne nudności, ale także i zachcianki pokarmowe. Przyszłe mamy mają mocno wyostrzony apetyt, a często ich wymagania smakowe stają się wyjątkowo fantazyjne. Wiele kobiet w okresie ciąży odczuwa chęć spożywania czosnku lub produktów z czosnkiem – i wcale nie przeszkadza im nieco mocniejszy zapach. Jednak czy czosnek w ciąży i jego spożywanie jest bezpieczne?

Czosnek w ciąży – dlaczego panie mają na niego ochotę?

Czosnek w ciąży to prawdziwy temat rzeka. Panie, które spodziewają się dziecka reagują na niego w dwojaki sposób. Okazuje się, że niektóre z nich będą czuły wręcz wstręt i obrzydzenie, podczas gdy inne będą chciały spożywać go o wiele chętniej. Z czego więc wynika zależności i dlaczego czosnek w ciąży stał się tak popularny? Otóż warto zauważyć, że organizm każdej kobiety będzie reagował całkowicie inaczej na zachodzące w nim zmiany. Wygórowane i dość fantazyjne wymagania smakowe mogą wynikać przede wszystkim z ogromnej mieszanki hormonów i braku wewnętrznej równowagi. Warto dodać, że panie w ciąży często odczuwają także niepokój oraz stres, co jedynie potęguje dość niewymierną reakcję organizmu. Czosnek w ciąży jest więc uzależniony od tego, jak organizm kobiety na tę ciąże będzie reagował.

Czosnek w ciąży – czy można go spożywać?

Skoro wiadomo już, że wiele kobiet ma ochotę na spożywanie czosnku w ciąży, to warto się również zastanowić nad tym, czy czosnek w ciąży jest po prostu bezpieczny. Okazuje się, że roślina ta znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości leczniczych. Nie jest bowiem tajemnicą, że czosnek działa jak naturalny antybiotyk i szybko jest w stanie załagodzić stany zapalne jakie pojawiają się w kobiecym organizmie – i nie tylko. Jednak czy czosnek w ciąży nie będzie miał wpływu na rozwijający się płód i czy jego spożywanie nie niesie za sobą żadnych konsekwencji? Otóż okazuje się, że zarówno dania z czosnkiem, jak i spożywanie go w formie surowej lub obrobionej nie niesie za sobą absolutnie żadnego ryzyka dla dziecka rozwijającego się w brzuchu matki. Panie jednak powinny mieć na uwadze to, że spożywanie czosnku powinno odbywać się w granicach zdrowego rozsądku. Dlaczego? Z prostego powodu, kobiety w ciąży i tak zmagają się już z dość dokuczliwymi dolegliwościami – nudności, a nawet i wymioty z samego rana potrafią przyszłym mamom znacznie uprzykrzyć życie. Czosnek w ciąży spożywany w nadmiarze będzie skutecznie te dolegliwości zaostrzał, a co za tym idzie, przyszłe mamy powinny mieć to na uwadze i zachować względny umiar. Dodatkowo czosnek w ciąży może także znacznie nasilić występowanie zgagi, która również dość często dokucza kobietom w ciąży.

Czosnek w ciąży na przeziębienie – czy faktycznie pomoże?

Wspomniane już zostało, że czosnek uważany jest za naturalny antybiotyk. Nic więc dziwnego, że jeśli panie w ciąży dopadnie przeziębienie lub grypa, to w pierwszej kolejności zwrócą się one w stronę medycyny naturalnej. Jest to słuszne rozwiązanie, gdyż medykamenty mogą zaszkodzić, zaś czosnek w ciąży na przeziębienie może faktycznie pomóc. Panie jednak nie powinny przygotowywać tradycyjnej mikstury z mlekiem i miodem. O wiele lepsze będzie spożywanie czosnku w formie surowej – najlepiej rozdrobnić go lub zmielić na kilka minut przed spożyciem. Nie zaleca się, by czosnek w ciąży był spożywany po obróbce termicznej, gdyż może on spowodować wzdęcia lub podrażnić błonę śluzową żołądka. Panie, które spodziewają się dziecka powinny jednak pamiętać o tym, że choć domowe sposoby faktycznie mogą okazać się skuteczne na przeziębienie i będą one bezpieczne, to jednak w poszczególnych sytuacjach warto udać się na konsultację lekarską. Specjalista zaleci specyfiki bezpieczne dla kobiet w ciąży, a przeziębienie lub grypa nie będą więcej dręczyć młodej mamy.

5/5 - (20 votes)

Może Ci się spodobać