Biały stolec u dziecka – co może oznaczać?

przez Daria Gajewska
biały stolec

W momencie kiedy w domu pojawia się noworodek, rodzice z całą pewnością dokładają absolutnie wszystkich starań do tego, by zapewnić mu jak najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju. Najważniejsza – szczególnie w pierwszych dnia życia dziecka – jest odpowiednia dieta. W rzeczywistości bazuje ona na mleku matki, a następnie stopniowo jest rozszerzana o kolejne produkty. Taka dieta wspiera odpowiednią pracę układu pokarmowego dziecka i reguluje wypróżnianie. Niemniej jednak rodzice dość często będą mogli zaobserwować pojawienie się kału o zmienionej konsystencji. Najczęściej to biały stolec u dziecka wzbudza największy niepokój. Tak więc, co może on oznaczać?

Biała kupa u dziecka – kiedy się pojawia i jak ją rozumieć?

Nie da się ukryć, że biały stolec u dziecka jest dla rodziców najczęściej dużym zaskoczeniem. Mogą oni bowiem dokładać wszelkich starań do tego, by w jak najlepszy sposób bilansować dietę malucha, jednak biała kupka u dziecka może mieć całkowicie inne podłoże. Kiedy więc biała kupka u dziecka pojawia się najczęściej? Otóż nasilenie tej przypadłości obserwuję się najczęściej u noworodków, co wynika chociażby z faktu, że ich przewód pokarmowy nie został jeszcze do końca „wykształcony”, a w jego obrębie w dalszym ciągu zdarzają się różnorodne anomalia. Warto jednak zauważyć, że biała kupka u dziecko może być jednym z najwyraźniejszych sygnałów co do tego, że jelita i cały układ pokarmowy maluszka po prostu nie może nadążyć za procesami trawiennymi. Efektem tego jest właśnie odbarwiony i biały stolec u dziecka. Czy jest to więc powód do niepokoju? Otóż w momencie kiedy dolegliwość minie po kilku dniach, wówczas rodzice mogą mieć pewność, że układ pokarmowy dziecka przyzwyczaił się już do tempa procesów trawiennych. Jeśli jednak biały stolec u dziecka utrzymuje się przez znacznie dłuższy czas, może być on oznaką problemów zdrowotnych.

Biały stolec u dziecka – co może go powodować?

Wspomniane już zostało, że w najlepszym wypadku, biały stolec u dziecka jest jedynie objawem chwilowych problemów trawiennych. Niemniej jednak warto mieć na uwadze również to, że biała kupa u dziecka może być również sygnałem poważniejszej choroby. Wobec tego, co może powodować biały stolec u dziecka? Otóż do najczęstszych przyczyn można zaliczyć:

  • rozwijające się schorzenia w obrębie dróg żółciowych;
  • nieprawidłowości w pracy wątroby i zaburzenie procesów metabolicznych;
  • problemy w obrębie pęcherzyka żółciowego;
  • naprawiłem funkcjonowanie trzustki;
  • nasilającą się kamica nerkowa;
  • niektóre rodzaje nowotworów trzustki.

Jak więc widać, przyczyny białego stolca u dzieci mogą być maksymalnie zróżnicowane. Na samym wstępie rodzice jednak powinni bacznie obserwować maluszka i sprawdzać, czy oddawanie białej kupy się nie nasila. Jeśli jej koloryt wróci do normy w przeciągu jednego lub maksymalnie trzech dni, wówczas problemem był spowolniony układ trawienny. Jeśli jednak biała kupka u dziecka przeszła w stan przewlekły, wówczas konieczna będzie wizyta u lekarza i wykonanie szeregu badań.

4.9/5 - (12 votes)

Może Ci się spodobać