Pieczarki w ciąży – czy przyszłe mamy mogą się nimi raczyć?

przez Daria Gajewska
pieczarki w ciąży

W momencie kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, rozpoczyna się tak naprawdę jeden z najgorętszych okresów w jej życiu. Jednocześnie panie szybko uświadamiają sobie także to, że będą musiały pogodzić się z wieloma wyrzeczeniami, szczególnie jeśli chodzi tu o dietę. Wynika to z faktu, że poszczególne produkty spożywcze mogą nie tylko niekorzystnie wpłynąć na rozwijający się płód, ale także spotęgować przykre dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Jednocześnie zachcianki w ciąży bywają na tyle silne, że przyszłe mamy często nie mogą się im po prostu oprzeć. Jedną z nich są grzyby, a w szczególności pieczarki. Wobec tego, czy pieczarki w ciąży są wskazane?

Pieczarki w ciąży – czy przyszłe mamy mogą je spożywać?

Pieczarki – dla wielu kobiet – są jednymi z najsmaczniejszych grzybów. Często więc dodajemy je do różnorodnych pokarmów, a w szczególności do pizzy lub zup. Niemniej jednak czy pieczarki w ciąży faktycznie są wskazane i czy przyszłe mamy mogą się nimi raczyć? Okazuje się, że choć nie są one zabronione, to jednak pieczarki w ciąży wzbudzają wiele obaw. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w tym szczególnym okresie organizm kobiety jest o wiele bardziej wrażliwy na wszelakie bodźce. Podświadomie, kobiety w ciąży unikają wszelakich grzybów – pieczarek także – z obawy przed możliwym zatruciem lub uczuciem niestrawności. Prawda jest jednak taka, że pieczarki w ciąży i ich spożywanie wcale nie niesie za sobą ryzyka wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości ze strony układu pokarmowego – oczywiście w momencie, kiedy raczymy się pieczarkami po odpowiedniej obróbce termicznej i w odpowiednich ilościach. Panie nie powinny się więc obawiać, a jeśli tylko mają ochotę na pieczarki, wówczas śmiało mogą one zaspokoić swój apetyt.

Pieczarki w ciąży – co mogą one dostarczyć do organizmu kobiety?

Pieczarki w ciąży są tak naprawdę jednym z tych produktów, które są jednocześnie wskazane, a panie nie muszą skupiać się jedynie na tym, by ich unikać. Okazuje się bowiem, że grzyby te mogą dostarczyć do kobiecego organizmu wiele, cennych składników i substancji, które w okresie ciąży są wręcz niezbędne. Pieczarki w ciąży pomogą przyszłym mamom chociażby w uzupełnieniu niedoborów żelaza, a tym samym ochroni je przed anemią, która dość często pojawia się w przebiegu ciąży. Żelazo zapobiega także przedwczesnemu porodowi, więc spożywanie pieczarek w ciąży może mieć na kobiecy organizm wyjątkowo korzystny wpływ. Dodatkowo znajdziemy w nich także i selen, który reguluje i wspiera prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Selen dba również o piękne włosy, skórę i paznokcie, co z pewnością jest wyjątkowo istotne dla przyszłych mam. Finalnie warto wspomnieć, że pieczarki w ciąży są również cennym źródłem wszelakich witamin z grupy B. Te z kolei mają ogromny wpływ na optymalny rozwój dziecka na etapie życia płodowego. Jak więc widać, pieczarki w ciąży mogą nieść za sobą wiele korzyści, a przyszłe mamy z pewnością nie będą żałować dodania ich do posiłku.

Pieczarki w ciąży – w jakiej formie warto je spożywać?

Faktem jest, że pieczarki w ciąży można śmiało włączyć do swojego jadłospisu. Jednak kluczem do sukcesu jest również to, by spożywać je w odpowiedniej formie. Przede wszystkim grzyby te muszą zostać poddane obróbce termicznej. Pieczarki można usmażyć, udusić bądź po prostu ugotować – w momencie kiedy panie obawiają się np. wzdęć czy zgagi. Warto jednak podkreślić, że panie w ciąży, przygotowując pieczarki, powinny przede wszystkim unikać ich ostrego doprawiania – wszelakie chilli, pieprz cayenne powinny zostać odstawione na bok. Dla bezpieczeństwa pieczarki możemy posolić i dodać do nich ziołowe i łagodne w smaku przyprawy. Co więcej, panie powinny obserwować swój organizm i sprawdzać, czy być może pieczarki nie nasilają dolegliwości ciążowych. Wówczas trzeba będzie zmniejszyć ich ilość w diecie przyszłej mamy lub całkowicie je wykluczyć. W razie silniejszych dolegliwości żołądkowych, panie w ciąży powinny udać się na wizytę do lekarza i zasięgnąć fachowej porady.

5/5 - (22 votes)

Może Ci się spodobać