Jak obniżyć cukier na czczo w ciąży?

przez Daria Gajewska
cukier w ciazy

Panie w ciąży doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich organizm obecnie przechodzi przez cały szereg zmian i rewolucji. Pojawiają się więc dokuczliwe dolegliwości, które są typowe dla tego okresu. Przyszłe mamy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że poranne nudności, osłabienie organizmu czy bóle mięśni i stawów są prawdziwym standardem. Jednocześnie zdarza się również tak, że w tym okresie może pojawić się u kobiet cukrzyca ciążowa nawet jeśli panie na nią wcześniej nie chorowały. Wobec tego jak obniży cukier na czczo w ciąży i jakie są na to sposoby?

Cukrzyca ciążowa – co to za przypadłość?

Cukrzyca kojarzy się nam głównie z zaburzeniami produkcji insuliny i rozkładaniem cukrów przez organizm. Wiemy również, że cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, a diabetycy muszą zmienić swoje nawyki żywieniowe i pogodzić się z koniecznością stałego przyjmowania leków. Niemniej jednak cukrzyca ciążowa jest znacznie inną przypadłością. Pojawia się ona głównie w wyniku zaburzeń hormonalnych, a także mija najczęściej tuż po porodzie. Mimo wszystko stan ten może być groźny zarówno dla matki jak i dla jej dziecka. Właśnie z tego powodu warto dowiedzieć się – o ile przyszłe mamy borykają się z taką przypadłością – jak obniżyć cukier na czczo w ciąży i jak zapobiegać jego skokom?

Jak obniżyć cukier na czczo w ciąży? – długodziałająca insulina

Fakt tego, jak obniżyć cukier na czczo w ciąży nie jest zbyt skomplikowany. Mimo wszystko przyszłe mamy powinny w pierwszej kolejności udać się do lekarza specjalisty, który postawi odpowiednią diagnozę. Cukrzyca ciążowa może występować w różnorodnych stadiach, a od poprawnego określenia tego czynnika zależy sposób postępowania. Jeśli więc zastanawiamy się jak obniżyć cukier na czczo w ciąży, wówczas jednym z pierwszych sposobów jest podanie długodziałającej insuliny. Oczywiście powinna ona zostać przepisana przez lekarza i dawkowana zgodnie z jego zaleceniami. Zazwyczaj insulina długodziałająca przyjmowana jest na wieczór, poprzedniego dnia. Jej działanie zapobiega nocnej hipoglikemii, a także w wyjątkowo skuteczny sposób obniża poziom cukru o poranku. Warto jednak zauważyć, że ten sposób na to jak obniżyć cukier na czczo w ciąży znajduje zastosowanie jedynie w przypadku zaawansowanego stadium cukrzycy ciążowej. Panie muszą również pamiętać o tym, by regularnie sprawdzać poziom cukru we w krwi przy pomocy glukometru – najlepiej z samego rana, a także po posiłkach.

Jak obniżyć poziom cukru na czczo w ciąży? – domowe sposoby

Może zdarzyć się również i tak, że cukrzyca ciążowa nie znajduje się w zaawansowanym stadium. Wówczas przyszłe mamy samodzielnie będą mogły zauważyć, że „coś” jest nie tak. Może się bowiem pojawić:

  • wzmożone pragnienie;
  • zwiększony apetyt na słodkości;
  • nadmierna senność;

Są to pierwsze oznaki tego, że o poranku poziom cukru wykracza poza ustalone normy. Oczywiście w tym momencie również wskazana jest konsultacja lekarska, jednak przyszłe mamy mogą podjąć także inne kroki odnośnie tego, jak obniżyć cukier na czczo w ciąży. Przede wszystkim warto zastosować odpowiednią dietę i zadbać o zbilansowaną kolację przed pójściem spać. Węglowodany połączone z samymi białkami lub tłuszczami to jedna z lepszych kombinacji dla pań, które zmagają się z cukrzycą ciążową. Zarówno białka jak i węglowodany spowalniają trawienie, a co za tym idzie, zapobiegną one skutecznie skokom cukru o poranku. Warto także komponować swoje posiłki z produktów o niskim indeksie glikemicznym, gdyż są one w tym stanie jak najbardziej wskazane. Kolejnym – domowym – sposobem na to, jak obniżyć cukier na czczo w ciąży jest zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu, a także posiadanie przy sobie wieczorem przekąski – również o niskim indeksie glikemicznym. W ten sposób ciężarne mogą uchronić się przed skokami cukru o poranku. W dalszym ciągu jednak warto pamiętać, że w momencie kiedy istnieje podejrzenie cukrzycy ciążowej, panie powinny zgłosić się do diabetologa. Wdroży on odpowiednie leczenie i jednocześnie pomoże zagwarantować szczęśliwe rozwiązanie zarówno dla mamy jak i dla dziecka.

4.9/5 - (26 votes)

Może Ci się spodobać