Czego nie można jeść karmiąc piersią? Lista dla młodej mamy!

przez Daria Gajewska
jedzenie karmienie piersią

Młode mamy z całą pewnością świetnie zdają sobie sprawę, że w okresie karmienia piersią ciąży na nich ogromna odpowiedzialność. Okazuje się, że wszystko to, co jest przedmiotem ich codziennej diety, będzie miało znaczący wpływ na jakość pokarmu, który podany zostanie maluszkowi. Nic więc dziwnego, że kobiety w okresie karmienia piersią szukają porad i czytają różnorodne artykuły odnośnie tego, jak powinna zostać zbilansowana ich dieta. Jednocześnie panie zastanawiają się, czego nie można jeść karmiąc piersią – lista wyrzeczeń jest bowiem całkiem pokaźna! Wobec tego, jak odpowiednio zbilansować dietę młodej mamy i co z niej wykluczyć?

Jak powinna wyglądać dieta mamy w okresie karmienia piersią?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że okres karmienia piersią to tylko moment, w którym warto zadbać o jakość pokarmu, ale przede wszystkim moment, w którym młode mamy powinny również w odpowiedni sposób zadbać o siebie. Karmienie piersią to wysiłek dla kobiecego organizmu, więc nic dziwnego, że panie mogą czuć się ciągle zmęczone oraz senne. Jednocześnie jeśli tylko odpowiednio zadbają one o własną dietę, wszystkie dolegliwości można zminimalizować. Panie w okresie karmienia piersią powinny przede wszystkim dbać o dostarczenie do własnego organizmu szeregu witamin oraz minerałów, a także i zdrowych tłuszczy. Kwasy omega – 3 i omega – 6 przydadzą się zarówno kobiecie karmiącej, ale także i jej maluchowi. Warto mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie produkty faktycznie są w okresie karmienia piersią wskazane. Okazuje się, że to, czego nie można jeść karmiąc piersią – lista jest całkiem długa, a młode mamy przez pewien okres będą się musiały do tych wyrzeczeń przyzwyczaić.

Czego nie można jeść karmiąc piersią? – lista

W okresie karmienia piersią młode mamy z całą pewnością nie będą mogły narzekać na względny brak apetytu. Okazuje się, że sam kobiecy organizm będzie domagał się poszczególnych substancji, gdyż są mu one niezbędne do poprawnego funkcjonowania. Jednak czego nie można jeść karmiąc piersią – lista produktów spożywczych, których młode mamy powinny unikać pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości. Zaliczają się do nich:

  • słodycze – niestety, choć ochota na słodkie w okresie karmienia piersią może być ogromna, to jednak słodycze – ciasteczka, batoniki, żelki i cukierki – uznawane są za niezdrowe w okresie laktacji.
  • dania gotowe i wysoko przetworzone – nawet jeśli młode mamy nie mają ochoty na samodzielne przyrządzanie swoich posiłków, to jednak powinny one znaleźć ku temu motywację. Dania wysoko przetworzone i gotowe również nie są wskazane w okresie karmienia piersią.
  • produkty zawierające ogromną ilość konserwantów – paczkowane wędliny z długą datą ważności czy inne produkty spożywcze, które zawierają duże ilości substancji chemicznych mogą niekorzystnie wpłynąć na jakość pokarmu.
  • alkohol – to chyba najbardziej oczywiste wyrzeczenie dla kobiet w okresie karmienia piersią.
  • produkty z dużą zawartością teiny i kofeiny – choć jedna kawa czy mocniejsza herbata w ciągu dnia nie powinna negatywnie wpłynąć na matkę i jej dziecko, to jednak nadmierne ilości kofeiny oraz teiny nie są wskazane w okresie laktacji.

Czego nie można jeść karmiąc piersią – lista przedstawiona powyżej powinna rozwiać wszelkie wątpliwości młodych mam!

Czego jeszcze nie można jeść karmiąc piersią? To zależy od Twojego malucha!

Okazuje się, że w pierwszych dniach życia dziecka mogą zostać u niego wykryte różnorodne alergie pokarmowe. Najczęściej stwierdza się nietolerancję na białko mleka krowiego. W tym momencie, młode mamy będą musiały zastosować dietę eliminacyjną. Jak łatwo można się domyślić, zachodzi konieczność wykluczenia z diety kobiet karmiących mleka i produktów mlecznych. Białko mleka krowiego łączy się bowiem z pokarmem matki i może wywoływać reakcje alergiczne u maluchów. Wiele kobiet decyduje się na stosowanie takiej diety eliminacyjnej również w celach profilaktycznych, co oczywiście jest dobrą praktyką i nie jest pod żadnym pozorem zakazane. Młode mamy muszą jednak wiedzieć, że nie uchroni to malucha przed ewentualnym stwierdzeniem takiej alergii w przyszłości.

4.9/5 - (18 votes)

Może Ci się spodobać