Ibuprofen a karmienie piersią – czy młode mamy mogą stosować środki przeciwbólowe?

przez Daria Gajewska
ibuprofen w trakcie karmienia piersią

Ciąża w życiu każdej kobiety jest jednym z najpiękniejszych i jednocześnie najcięższych okresów. Panie z jednej strony radują się, że już wkrótce będą mogły chwycić w ramiona swoje maluszka, z drugiej zaś strony wiedzą, że sam okres połogu oraz karmienia piersią nie będzie dla nich najłatwiejszy. Organizm kobiety bowiem musi się zregenerować i wypocząć, a same panie muszą o niego zadbać w odpowiedni sposób. Niestety, zdarza się i tak, że kobietom w okresie karmienia piersią towarzyszy szereg dolegliwości bólowych. Pojawiają się nie tylko bóle głowy, ale także ból gruczołów sutkowych, pleców i podbrzusza. Jedynym rozwiązaniem jest stosowanie środków przeciwbólowych jak ibuprom czy ibuprofen. Czy jednak są one wskazane podczas karmienia piersią?

Ibuprofen a karmienie piersią – czy jest to bezpieczne?

W okresie karmienia piersią kobieta musi zadbać nie tylko o siebie, ale także o jakość swojego pokarmu, który będzie dostarczany do maluszka. Nic więc dziwnego, że mamy z ogromnym dystansem podchodzą do wszelakich medykamentów, a nawet i suplementów diety. Jednak – zgodnie z tym co zostało wspomniane – w okresie karmienia piersią kobiety mogą doświadczać szeregu dolegliwości bólowych, które mogą być na tyle silne, że uniemożliwią codzienne funkcjonowanie. Wówczas panie z pewnością chętnie sięgną po środki przeciwbólowe bez recepty jak np. ibuprom czy ibum. Jednak czy ibuprofen w trakcie karmienia piersią faktycznie jest bezpieczny? Otóż zgodnie z opiniami wielu specjalistów, ibuprofen zaliczany jest do jednych, z najbezpieczniejszych środków przeciwbólowych, szczególnie w okresie laktacji. Co więcej ibuprofen w trakcie karmienia piersią pomoże młodym mamom uporać się nie tylko z dolegliwościami bólowymi, ale także pomoże im powrócić do pełni zdrowia np. w okresie przeziębienia lub grypy. Lek ten skutecznie zbija gorączkę i łagodzi wszelkie stany zapalne. Tak więc ibuprofen nie niesie za sobą większego ryzyka ani dla młodej mamy, ani dla jej maluszka.

Ibuprofen a karmienie piersią – jakie dawki są wskazane dla mamy i dziecka?

Wspomniane już zostało, że ibuprofen to bezpieczna kuracja dla kobiet w okresie laktacji. Niemniej jednak młode mamy powinny również mieć na uwadze to, że bezpieczeństwo stosowania środków przeciwbólowych bazujących na ibuprofenie (np. ibuprom) – zależy w dużej mierze od sposobu ich dawkowania. Zwykle zaleca się, by panie w okresie karmienia piersią nie nadużywały środków przeciwbólowych i stosowały je w granicach zdrowego rozsądku. Zgodnie z tym ibuprofen w trakcie karmienia piersią może być stosowany w dawkach od 200 do 400 miligramów raz na sześć godzin. W przypadku kiedy ból nie ustępuje lub znacznie się nasila, panie mogą zdecydować się na zażycie dodatkowych tabletek, jednak ich łączna dawka nie powinna przekraczać 1200 miligramów na dobę. Co więcej, ważne jest również to, że młode mamy nie powinny stosować tego typu środków w sposób ciągły – wyjątkiem są sytuacje, kiedy panie zmagają się z przeziębieniem lub grypą, choć o wiele lepiej będzie się wówczas skonsultować z lekarzem.

Ibuprofen a karmienie piersią – ile substancji przedostaje się do mleka matki?

Ibuprofen budzi wiele obaw wśród młodych mam, głównie w z uwagi na możliwość przedostania się do pokarmu substancji zawartych w medykamencie. Okazuje się jednak, że w przypadku ibuprofenu takie ryzyko jest znikome. Badania wykazały, że nawet w momencie kiedy panie zażyją 6 tabletek w tego leku w ciągu 42 godzin, wówczas do mleka przedostanie się jedynie 0,0008 procent substancji. Jest to prawdziwie znikoma ilość, która w żaden sposób nie wpłynie ani na jakość pokarmu, ani także na zdrowie i samopoczucie naszej pociechy. Młode mamy muszą jednak wiedzieć, że ibuprofen w trakcie karmienia piersią może powodować zaburzenia żołądkowo – jelitowe, a także ogólne rozbicie organizmu. Jednak te działania niepożądane występują tylko i wyłącznie w momencie, kiedy przekroczona zostanie zalecana dawka dobowa substancji. Warto więc mieć to na uwadze i stosować ibuprofen w okresie karmienia piersią z rozsądkiem.

5/5 - (24 votes)

Może Ci się spodobać