Czy noworodek może pić wodę? – niezbędne wskazówki w opiece nad dzieckiem dla młodej mamy!

przez Daria Gajewska

Młode mym z pewnością dopiero co zdobywają doświadczenie w opiece nad noworodkiem, a sam proces ten jest długi i dość żmudny. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że maleństwa mają ogromne wymagania i swoje własne potrzeby, które trzeba zrozumieć, a następnie nauczyć się na nie odpowiadać. Najwięcej wątpliwości jednak pojawia się w obrębie odpowiedniej diety, jaką powinien mieć noworodek, a konkretniej w obrębie płynów, jakie może on przyjmować. Tak więc, czy noworodek może pić wodę mineralną i kiedy najlepiej jest włączyć ją do jadłospisu maluszka?

Czy noworodek może pić wodę w okresie karmienia piersią?

Czy noworodek może pić wodę? – pytanie to wydaję się paradoksalnie prosty, gdyż organizm każdego z nas złożony jest z ponad 70% właśnie z wody. Jest więc ona jedną z tych substancji, której z pewnością potrzebuje każdy, żywy organizm. Niemniej jednak jak to bywa w przypadku tak małych dzieci? Czy noworodek może pić wodę w okresie karmienia piersią? Otóż zakłada się, że przez pierwsze pół roku swojego życia maluszek nie powinien przyjmować żadnych, innych płynów poza mlekiem matki – ewentualnie mlekiem modyfikowanym. Warto jednak w tym momencie podkreślić, że kobiece mleko i tak składa się w około 80 – 90% wody, więc jest ona dostarczana bezpośrednio do organizmu maluszka. Jednocześnie jeśli młode mamy zastanawiają się, czy noworodek może pić wodę w pierwszych sześciu miesiącach swojego życia, to niestety, ale nie powinno się jej podawać dziecku. Odpowiednim momentem na to, by włączyć zwykłą wodę mineralną do jadłospisu maluszka jest moment, w którym decydujemy się na rozszerzenie jego diety.

Jaki jest odpowiedni moment na to, by noworodek zaczął pić wodę?

Wspomniane już zostało, że jednym z lepszych momentów na włączenie do diety maluszka zwykłej, źródlanej wody jest moment, w którym staramy się tę dietę rozszerzyć. Najlepiej, by włączenie wody do jadłospisu nastąpiło w tym samym czasie, w którym noworodek powoli odzwyczajany jest od mleka matki. Wówczas maluszek z pewnością szybciej zaakceptuje zmianę w swojej dzieci i nie będzie ona dla niego zbyt dużym szokiem. Tak więc, czy noworodek może pić wodę? Oczywiście, że może, a nawet jest ona w jego diecie wskazana. Niemniej jednak wszystko powinno odbywać się z granicach zdrowego rozsądku i być przemyślanym procesem.

Czy noworodek może pić wodę i jak ją podawać dziecku?

Noworodek jak najbardziej może pić wodę i co do tego młode mamy nie muszą mieć większych wątpliwości. Niemniej jednak ważny jest także sam sposób jej podania oraz jej ilość. Maluszek z pewnością nie jest w stanie pić samodzielnie z kubków, więc sprawdzą się tu wszelakie butelki z korkiem niekapkiem lub tzw. krzywy kubeczek, który pomaga wyrobić nawyk samodzielnego picia. Następnym pytaniem, które często zadają młode mamy nie powinno być : czy noworodek może pić wodę?, ale w jakiej ilości można mu ją podawać? Okazuje się, że zanim maluszek przyzwyczai się do tej substancji, warto podawać mu około pół kubeczka dziennie, powoli zwiększając ilość. 

4.9/5 - (12 votes)

Może Ci się spodobać