Kładzenie noworodka na brzuchu – co daje i od kiedy warto układać malucha w ten sposób?

przez Daria Gajewska
kładzenie noworodka na brzuchu

Młode mamy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że tuż po porodzie ich życie zmienić się w dość rewolucyjny sposób. Cała uwaga będzie bowiem skupiona na maluszku, który będzie wymagała jednocześnie specjalnej opieki i troski. Młode mamy z pewnością muszą się wiele nauczyć i zdobyć podstawowe doświadczenie z zakresu opieki nad dzieckiem. Jednak największym dylematem okazuje się kładzenie noworodka na brzuchu. Od kiedy więc można układać maluszka w taki sposób i co daje pozycja „na brzuchu”?

Kładzenie noworodka na brzuchu – kiedy jest na to odpowiedni moment?

Kładzenie noworodka na brzuchu jest jedną z tych kwestii, którą poruszają najczęściej młode mamy. Wynika to z faktu, że o pozycji „na brzuchu” w odniesieniu do maluszków zdania są maksymalnie podzielone. Można więc spotkać się z opiniami, że taka pozycja nie wpływa zbyt pozytywnie na samopoczucie i zdrowie dziecka, zaś inni twierdzą wręcz przeciwnie. Warto jednak zauważyć, że dziecko kładzie się na brzuchu nawet tuż po porodzie, jeśli szczęśliwie przebiegł on bez zbędnych komplikacji. Nie da się jednak ukryć, że nie ma idealnego momentu, który jest odpowiedni do kładzenia noworodka na brzuchu. Niemniej jednak rodzice muszą przygotować do tego odpowiednio twarde podłoże – zbyt miękki materac sprawi, że maluszek zacznie się zapadać, a to z kolei może niekorzystnie wpłynąć na kręgosłup. Z kolei na zbyt twardej powierzchni ciężko będzie zadbać o poprawne ułożenie stawów biodrowych, co również może mieć dość niebezpieczny wpływ na dziecko.  Jeśli więc młodym rodzicom zależy na tym, by kładzenie noworodka na brzuchu było bezpieczne i pozbawione komplikacji, wówczas warto rozłożyć na podłodze matę lub grubszy koc. Tak przygotowane podłoże zapewni maluszkowi jak najlepsze warunki do leżakowania w pozycji „na brzuchu”.

Kładzenie noworodka na brzuchu – jaki wpływ ma ta pozycja na dziecko?

Kładzenie noworodka na brzuchu – zgodnie z opiniami większości specjalistów – ma wyjątkowo pozytywny wpływ na rozwój dziecka i prawidłowe kształtowanie się kości oraz stawów. Do największych zalet tej pozycji możemy zaliczyć:

  • ćwiczenie mięśni szyi i ramion noworodka;
  • wsparcie rozwoju koordynacji ruchowej i zachowania optymalnego balansu ciała;
  • kładzenie noworodka na brzuchu poszerza jego pole widzenia i wspiera tym samym rozwój intelektualny;
  • pozycja ta wspiera prawidłowy rozwój stawów biodrowych;
  • kładzenie noworodka na brzuchu może pomóc w zapobieganiu kolkom dziecięcym.

Jak więc widać, samo kładzenie noworodka na brzuchu ma nieskończenie wiele zalet. Co jest jednak najważniejsze to sam fakt, że pozycja ta jest wyjściową do raczkowania i pełzania, a co za tym idzie, będzie wspierać naukę stawiania pierwszych kroków u malucha. Mimo tak wielu benefitów jakie wynikają z tej pozycji, młodzi rodzice w dalszym ciągu powinni zachować zdrowy rozsądek i umiar. Kładzenie noworodka na brzuchu jest bezpieczne, jednak maluch nie powinien w takiej pozycji przebywać dłużej niż około 15 minut. Młode mamy i ojcowie muszą więc o tym pamiętać.

4.9/5 - (12 votes)

Może Ci się spodobać